PODZIEL SIĘ

W klubokawiarniach i na schodkach można spotkać warszawiaków, turystów oraz… edukatorów, którzy przypominają imprezującym o rozważnej zabawie.

W ramach projektu „Płyń z Głową”, edukatorzy w lekkim tonie pokazują konsekwencje nieodpowiedzialnej zabawy i otwarcie mówią imprezującym, by spożywali alkohol w umiarkowanych ilościach. Akcję realizuje Stowarzyszenie Komisja Klubowa, które tym razem w ramach działań przygotowało krótki spot. Wyreżyserował go znany młody artysta, Antonii Ferency, twórca nagradzanej sztuki „Upadek pierwszych ludzi”. Film przedstawia historię chłopaka, który bawiąc się w nadwiślańskich klubach, stracił na panowanie nad swoją świadomością z powodu mocnych procentów. Koniec materiału wideo podsumowują mocne słowa: Zmień dyscyplinę, picie to nie sport.

Film można zobaczyć na portalu Facebook: https://www.facebook.com/KomisjaKlubowa/videos/1148184601997595/?q=komisja%20klubowa

– Wisła kusi wieloma atrakcjami. Jednak, aby wszyscy mogli się tam dobrze bawić, najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Oprócz wzmożonych patroli Straży Miejskiej, założenia monitorujących kamer i dodatkowego oświetlenia, na brzegach Wisły m.in. w ramach projektu „Płyń z Głową” pracują edukatorzy. To właśnie te zespoły pracujące w terenie rozdają m.in. drink-testy do wykrywania pigułki gwałtu. Chcemy uświadomić młodym mieszkańcom stolicy, że odpowiedzialność podczas zabawy jest bardzo ważna – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W ramach tego samego projektu, w lipcu mieszkańcy wzięli udział w bezpłatnych warsztatach z kreatywnego pisania, które były zorganizowane we współpracy z Loesje. Efekty burzy mózgów w postaci krótkich, chwytliwych haseł można zobaczyć teraz na wystawie prezentowanej w pawilonach przy bulwarze gen. Pattona, na wysokości Muzeum nad Wisłą.

Pracą edukatorów kieruje Stowarzyszenie Program Stacja, które od lat współpracuje z miastem w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i zakażeniom HIV. Już od niemal trzech miesięcy street-workerzy z projektu „Płyń z Głową” czuwają nad bezpieczeństwem imprezujących nad Wisłą. W każdy weekend przemierzają bulwary i mówią napotkanym osobom, jak działają dopalacze, narkotyki bądź inne niebezpieczne substancje. Przestrzegają przed zostawianiem drinka bez opieki, a także nawołują do rozsądnego picia alkoholu. Mają również swoje punkty – w piątki i soboty stacjonują w wybranych nadwiślańskich klubokawiarniach. Ich misją jest pomoc młodym warszawiakom. Chcą przestrzec ich przed nieodpowiednimi używkami.

Dodatkowo współpracujące z miastem organizacje zadbały również o edukację personelu nadwiślanych klubokawiarni. Pracownicy popularnych lokali zostali odpowiednio przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy oraz interwencji kryzysowych, w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. W planach projektu „Płyń z Głową” są także otwarte szkolenia dla mieszkańców oraz utworzenie sezonowego escape roomu. Akcja stanowi uzupełnienie kampanii Dzielnicy Wisła, której tegoroczne hasło brzmi „To się nosi nad Wisłą”.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Drobna weryfikacja *