Strona główna Aktualności „Oświatowe” remonty na Woli

„Oświatowe” remonty na Woli

fot. materiały prasowe

Na Woli latem remonty przeszły 42 placówki, a dzielnica na modernizacje i niezbędne inwestycje przeznaczyła blisko 5,5 mln zł. Wymieniano instalacje, remontowano sale lekcyjne, a nawet zainstalowano fotowoltaikę na przedszkolu.

 

Od czerwca do sierpnia 2021 remonty przeszły 42 placówki z 68 funkcjonujących na terenie dzielnicy. Modernizacji i nowych inwestycji doczekały się zarówno przedszkola, szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe. – Warto podkreślić, że obecne czasy nie sprzyjają tego typu pracom, ponieważ przez pandemię ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę, a niektóre są po prostu ciężko dostępne – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, wiceburmistrz Woli. – Niemniej prace trzeba było wykonać, dzięki czemu dzieci i młodzież z wyremontowanych placówek zaczęły nowy rok szkolny w bardziej komfortowych warunkach – dodaje.

– Aktualnie skupiamy się na dokończeniu i wyznaczeniu obwodu nowej szkoły przy ul. Karlińskiego 4 oraz rozpoczęciu budowy żłobków przy Kasprzaka i Ludwik. Nie zapominamy jednak o już istniejących obiektach, na które w skąpym budżecie też znajdujemy środki. Stąd wakacyjne remonty, na które w tym roku przeznaczyliśmy prawie 5,5 mln zł – dodaje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

W wakacje udało się zmodernizować 12 przedszkoli. Jednym z nich jest placówka nr 134, gdzie za ponad 400 tys. wymieniono w budynku całą elektrykę oraz instalację wodną. W Przedszkolu nr 238 pilnego remontu wymagał niespełniający wymogów bezpieczeństwa przestarzały dach. Teraz dzieci mają zajęcia pod nowym, solidnym sklepieniem, którego wymiana kosztowała ponad 293 tys. zł. Na ciekawe rozwiązanie zdecydowano się w Przedszkolu nr 263, gdzie za 72 tys. zł zamontowano instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu placówka dysponuje teraz własnym, odnawialnym źródłem energii elektrycznej.

W trakcie wakacji sporo działo się również w wolskich podstawówkach. W integracyjnej szkole podstawowej nr 317 zainwestowano 939 tys. zł na doprowadzenie budynku do zgodności z wymogami ochrony przeciwpożarowej. Na terenie placówki poprowadzono drogi ewakuacyjne i wykonano szereg prac, które poprawią bezpieczeństwo dzieci. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 387 będą korzystali z nowej, wyremontowanej sali gimnastycznej, dzięki czemu zajęcia wychowania fizycznego będą przyjemniejsze i co najważniejsze bezpieczniejsze. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 386 wykonano kilka remontów. Przeszła go m. in. instalacja wodna, wymieniono rury, hydrant przeciwpożarowy, oraz odnowiono podłogi na korytarzu i w jednej z sal.

Wakacyjne prace remontowe miały miejsce również w szkołach ponadpodstawowych. Największą zmianę odczują uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2, gdzie wykonano remont elewacji budynku stacji kontroli pojazdów. Wymieniono okna, drzwi i bramy. Koszt inwestycji to ponad 480 tys. zł. W LO im. Henryka Sienkiewicza dokonano niezbędnego remontu awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego, a w popularnej “Zośce” zmodernizowano dach budynku i naprawiono instalację odgromową. W Zespole Szkół nr 7 na Chmielnej poprawiono komfort uczniów i nauczycieli poprzez remont korytarza i dwóch sal lekcyjnych.